Palackposták Ráckevéről

2021. április 11. – A Magyar költészet napja, Covid idején

Olyan csend van, de már megszoktuk. Van aki várja, kívánja a zajt, van, aki belesimult a csendesebb, lelassult életbe. Reménykedünk, hogy a pandémia tapasztalatai jó smirgli módjára sorjáz le rólunk minden felesleges sallangot. Ma a költészet napján jó, hogy csend van. Így jobban látszanak és hallatszanak azok a versek, melyeket kreatív, lelkes, még energiájukban nem teljesen kimerült könyvtárosok, művelődési házban dolgozók, önkormányzatok kulturális munkatársai tettek közzé, sokszor leleménnyel. Nehéz dolguk van, annyira lekötnek minket a külvilág forrongó és kiszámíthatatlan hullámai. De lehet, hogy mégsem? Az emberek kívánják a szelídet, a költészet nyugtató, lelki békét teremtő hatását. Egy jókor küldött versidézet, egy újságban talált szerzemény milyen tökéletesen beszél helyettünk..,, mennyire érti a bennünk zajló, olykor dúló érzéseket. Ez a költészet csodája, melyre mindenkinek szüksége van. A magyar költészet remekeit magyar emberek évtizedek, évszázadok vonulatán keresztül írják meg. A szerelmet, a bánatot, az elhagyatottságot, a reményt… szinte egy rugóra. Mert a korok és a korszakok változnak, az ember lelke viszont örök. Körbenéztem a virtuális térben, üzentem, leveleztem, telefonáltam több helyi település vonatkozásában: ki mivel, hogyan készült a jeles napra. Most ez a gyűjtés következik.

MAKÁD – Fülekiné Ádám Vanda, közművelődési szakember, főszerkesztő

“Makád Község Önkormányzata hozta létre a Makádi Kultúr-Cseppek oldalt a Facebookon.  A rendkívüli helyzetre való tekintettel, az elmaradt rendezvények biztonságos megtartása miatt jött létre az előírások betartásával eseményünk, az online térben. Még csak pár hete él az oldal, de már ez a második nagyobb eseményünk. A Magyar Költészet Napja, mely eseményt Király László, Makádi lakos, “Pár sor, semmi más” című saját költeményével ünnepeltük. László már Húsvétkor is meglepett minket saját szerzeményével, és mi mindig szívesen fogadunk bármilyen ötletes alkotást. Az oldalunk célja a Közösség építés még ebben a nehéz helyzetben is. Ilyenkor még fontosabb az összetartás, melyben mi próbálunk segítséget nyújtani.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZIGETBECSE – Deminger Ágnes, kulturális munkatárs 

“A Költészet Napja Szigetbecsén 2021-ben! 

Községünk kulturális élete nem állt meg, csak más csatornára tevődött át: az online térbe. A körülmények ellenére úgy gondoltuk, hogy az aktuális rendeletek betartása mellett megünnepeljük a Költészet Napját. Az internet, a közösségi oldalak segítenek ebben a törekvésünkben. Számítógép, internetes vonal, kis felvevőgép ill. okostelefon segítségével, ingyenes videószerkesztő programmal a tarsolyunkban álltunk neki a feladatnak. A Szigetbecse Kultúr köz oldalra kihelyezett felhívásra többen megosztották velünk kedves vagy kedvenc verseiket, amiket e-mailben vagy messengeren lehetett beküldeni. Lumei Sándorné segítségével kis ünnepi videó készült falubeli lakosok közreműködésével. Szabó Lőrinc Ima a gyermekekért c. versét mondták el kicsik és nagyok. Az ajánlott versek és a videó a Szigetbecse Kultúr köz oldalon látható. A buszmegállók ablakait is tavaszi témájú versekkel díszítettem (krétafilccel).Másként, de együtt ünnepelünk! Eddig 27 ember küldött be 35 verset. Szigetbecsei lakosok, köztük a Nyugdíjas Klub tagjai, együtt mondják el Szabó Lőrinc Ima a gyermekekért c. versét a Költészet Napja alkalmából.

Közös ONLINE versmondás – VIDEÓ

RÁCKEVE – Ács Károly Művelődési Központ 

A költészet napja alkalmából a művelődési ház munkatársai játékra hívták a versszeretőket. Április 1-11 között a 11 verset kellett megtalálni a játékban résztvevőknek a város különböző pontján. A megtalált versrészletről és a megtalálóról közös képet vártak a szervezők. Aki a legtöbb vagy az összes verset megtalálta, az az Év versvadásza címet is elnyerhette. 

Fotó: ÁKMK

SZIGETSZENTMÁRTON – Művelődési Ház, “Márton Kultúr”

A magyar költészet napja alkalmából Szigetszentmárton csatlakozott a  “Vers-Falunk” kezdeményezéséhez. 

“Posztolj verset az utcára! Kedvenc verseiteket most megmutathatjátok a világnak, de legalábbis Szigetszentmártonnak! „Nem szükséges, hogy én írjak verset, de úgy látszik, szükséges, hogy vers írassék, különben meggörbülne a világ gyémánttengelye.” József Attila .Sok éve (56) ünnepeljük együtt az egész világon a magyar költészet napját április 11-én, József Attila születésnapján. Legyen így 2021-ben is! A Kultúrház Család utca felőli kerítésén a Magyar Költészet Napja alkalmából Vers-Fal nyílik minden vers- és a költészetkedvelő számára!
Élőben posztold, azaz tűzd ki kedvenc versed, versrészleted, saját szerzeményed vagy csak a kedvenc költőd nevét a kerítésére, hogy idén Szigetszentmárton minden lakosa együtt ünnepelhesse a magyar költészetet. Ezzel egyidőben online Vers – Fal is nyílik Kultúr Márton és a Szigetszentmártoni Községi Könyvtár Facebook oldalain ahol minden nap egy-egy beküldött verssel emlékezünk meg a jeles nap közeledtéről! A beküldött, kihelyezett versekkel 2021. április 12-ig díszítjük településünket! Ünnepeljük községi szinten EGYÜTT a Magyar Költészet Napját, varázsoljuk „költői üzenőfalá” a kultúrház kerítését!”
Fotó, szöveg: Márton Kultúr
 
KISKUNLACHÁZA – Petőfi Művelődési Központ 
“A vers értéke önmaga: hogy létrejött. Hogy az írója elgondolkodott valamin, amit meg akart fogalmazni. Hogy jobban akart érteni valamit, akár saját magán belül, akár saját magán kívül: szavakat, fogalmakat, hasonlatokat keresett ahhoz, hogy megmagyarázzon valamit. Nem a téma a lényeg az írás a lényeg.” A szervezők Romhányi József, Pilinszky János és József Attila versekkel ajándékozták meg közösségi oldaluk követőit. 
 
 
Fotó, szöveg: PMKS
 
SZIGETSZENTMIKLÓS – Városi Könyvtár
A könyvtár Facebook esemény keretein belül, ma este 18.00 órától József Attila online estet tart, melyet az alábbi linken érhetnek el: 
 
 
 
 
Kép, szöveg: Városi Könyvtár
 
DUNAHARASZTI – Városi Könyvtár
Online író-olvasó találkozót szerveztek a könyvtár munkatársai Nyáry Krisztián íróval. Mivel az esemény már lezajlott, ezért szeretném a figyelmükbe ajánlani Dragomán György és Szabó T. Anna könyvbemutatóját, mely április 13-án, 18.00 órakor kezdődik egy Facebook esemény keretein belül, Páros mágia címmel. Az esemény linkje:
Fotó: Dunaharaszti Városi Könyvtár
 
“A költészetet a beszéd egyéb alkalmazásaitól, illetőleg az irodalom egyéb ágaitól (társalgás, levél, szónoklat, tudomány stb.) az különbözteti meg, hogy a költészet termékei műalkotások, amelyeknek kizárólag művészeti feladatuk van, semmiféle elméleti vagy gyakorlati célra nem szolgálnak, hanem tisztán a művészeti érdek, a szépnek, a tetszésnek, a gyönyörködtetésnek érdeke uralkodik benne; a költeménynek nincs közvetlen gyakorlati rendeltetése, hanem közvetlen és főfeladata, hogy gyönyörködtessen. Ebben a célban minden művészettel megegyezik. “
 
Ezt mondja a Wikipédia a költészetről, nekünk annyi a dolgunk, hogy érezzük és befogadjuk. 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!