Palackposták Ráckevéről

Négy falból otthont – Kovács Erikával

Minden mi lélekből, tettvágyból és belső késztetésből fakad olyan szépen fordul termőre, mint ahogy a tavasz kicsalogatja a fák alvó a rügyeit, majd kis idő múlva virággal szórja tele az ágakat. Ha szépen kivárunk, beérik a gyümölcs, ahogy beérik minden törekvés, melyet a folyamatos érdeklődés táplál. Életszakaszokon átívelő tanulással és munkával elérhető mindaz, amit Kovács Erika története példáz. Pályaválasztáskor elkötelezte magát az építészet mellett, erre épültek, rétegeződtek munkakörei. Ismerkedjünk meg tehát Erikával és üzleti vállalkozásával az Otthongyárral.

1. Induljunk el a jelenből, maradjunk a tavasznál. Bizonyára rád is inspirációként hat ez az évszak. Színesedik a szürke pasztell világ, megjelenik a játékosság a természetben, színekben és formákban egyaránt. Olvasva és nézegetve a felületeidet kiderül, hogy a kifejezetten szereted a szürkét, csak jól meg kell találni a helyét és az árnyalatait. Szóval hogyan hat rád a tavasz?

Nekem valóban a kedvenc évszakom a tavasz, azon belül meg az április. Ilyenkor kezdek igazán erőre kapni, hogy mennyi mindent lehetne még csinálni. Valamint lenyűgöznek a tavaszi kertek színei, mindamellett, hogy valóban szeretem a szürkét, de nem a természetben. Annak számomra az építészetben és a lakberendezésben van helye. Ott viszont nagyon is. Lehet, hogy ezen a téren biztonsági játékos vagyok, mert a szürke egy olyan semleges szín, hogy nem lehet vele mellé lőni. Szeretem a monokrómban is, de más színkontrasztokkal is kitűnő opció.

2. Korunk egyik nagy vívmányának, felismerésének tartom, hogy bátran nyúlunk nagy témák, egységek cizellálásához. Korábban létezett az építészet, építészmérnöki olvasatban – ahogy egyébként ma is -, ebből fejlődött ki a belsőépítészet, a lakberendezés. Majd tovább finomodva, illetve professzionálisan egy-egy problémára fókuszálva jelentek meg az új irányzatok, mint például az általad is képviselt Home Staging. Hogyan lett a te utad ez a műfaj?

Nagyon régóta nézegetem a környezetemben lévő ingatlan hirdetéseket, és őszintén szólva elég lehangolónak találtam őket. Láttam közülük olyat is, ahol a fehérnemű száradt a kád fölött, és a wc-re rá volt írva, hogy nem működik. Valahol éreztem, hogy ezt nem így kellene. Aztán elkezdtem külföldi műsorokban fellelni a Home Staging-et avagy az ingatlanfelkészítés eladásra jelenséget, később pedig megtaláltam ennek a magyarországi nagykövetét és részt vettem oktatásain.

3. Tehát üzleti olvasatban jelentős anyagi előnyöket jelenthet egy jól megkomponált, ízlésesen elrendezett belső tér. Eladásra váró ingatlanok esetében a vevői réteg célzott megszólítása a jó fotókon keresztül fél siker, továbbá közbe ékelődő jelenléted segítheti az eladót és adott esetben az ingatlanközvetítőt is. Mennyire jellemző, hogy élnek ezzel a lehetőséggel?

Külföldön ez egy jól bevált módszer. Nálunk még csak éppen átléptük a gyerekcipőt. A nagyvárosokban egyre elterjedtebb, de azt kell mondjam, hogy mi vidékiek erre nem vagyunk még nyitottak. Továbbra is úgy akarunk sok-sok milliót az ingatlanunkért, hogy egy kapavágást nem szeretnénk érte tenni. Pedig működik a dolog Magyarországon is. Sok-sok ingatlant láttam egy hónapon belüli eladással, bőven piaci ár felett. Meg kell mutatnunk az otthonunkban rejlő lehetőséget, nem pedig azt, hogyan élünk mi benne. Ez lenne a lényeg.

4. Aktuális munkáid között találtam egy nagyon izgalmas projektet, a száz éves parasztház felújítását. Ezek szerint lakberendezőként is kérik segítséged. Hogyan kell elképzelni egy ilyen megbízást? Mi történik azután, hogy kimész az első helyszíni szemlére?

Ez nem egy megbízás, ez az az én örökségem, amit felújítok eladás céljára. Ez lenne egy jó példája a Home Staging-nek. Igaz, ez már befektetési jelleg, nem a klasszikus értelemben vett Home Staging. Mindenkitől, de szó szerint mindenkitől azt kaptam, hogy nem éri meg, minek csinálod. Add oda az elsőnek, aki jön. Meg is inogtam egy ideig, aztán rájöttem, hogy akik ezt mondták nem voltak szakmabeliek, én meg az vagyok. Úgyhogy magam mellett tettem le a voksomat, és belevágtam. A másik kérdésedre a válaszom, pedig igen, lakberendezőként is megkeresnek és hála az égnek, egyre többen igénylik az ilyen fajta tanácsadást. Az első helyszíni szemlét követően az Ügyfelek stílusát és igényeit kell megtalálnom, csak azután jöhet bármiféle tervezési munka.

5. A stílusirányzatokat tekintve közel áll hozzád a rusztikus és a loft stílus. Előbbivel többször találkozhattunk már, utóbbiról mesélnél egy kicsit?

Ha minden rusztikus lenne körülöttem attól megőrülnék, de egy-egy kopott darabért meg odáig vagyok. Igen, a Loft, egyik nagy szerelem. Talán a legjobb bizonyítéka annak, hogy a régi megfér az új mellett. Az ütött- kopott felületetek a sima letisztult modern bútorokkal tökéletes összhangban, és persze a kedvenc szürkém is egyik fő eleme. Abszolút nyitott, nem túlzsúfolt terek. Sokszor megjelenik az ipari padló, ami számomra pont a patyolat tisztaságot és melegséget jelképezi. Mondjuk nem éppen vidékre való, de szerintem a nagyvárosok egyik legütősebb lakástípusa.


Fotó: Pinterest

6. Milyen képzések alapozták és építették szakmaiságod?

Építészmérnökként végeztem az Ybl Miklós Műszaki Főiskolán, valamint elvégeztem egy ingatlanközvetítői tanfolyamot is, ahol OKJ-s képesítést szereztem. Különböző workshop-okon sajátítottam el azokat a technikákat melyek a felújítások, átalakítások egyszerű és egyedi módjait vonultatták fel. Rövidebb tanfolyamokon, kurzusokon tanultam meg Home Staging alapjait. Az elmúlt hónapokban egy lakberendezői iskolát is elvégeztem.

7. A szakmaiságon túl,  az anyag, a tér, a színek, formák, textúrák szeretete mellett a kézügyesség, a bátorság, az alkotás öröme is hajtja előre azt a hajót, amiben evezel. A csináld magad tevékenységek nagy kedvenceid, számos újra gondolt tárgy bizonyítja ezt. Ezeket a megvalósított ötleteket a vélhetően a „nagyközönségnek” szánod, avagy legyen az otthonunk is mindig kellemes, inspirációs tér?

A kézügyességemet Anyukámtól örököltem, bár csak egy kis részét, de ennyivel én be is érem. Én is hasonló oldalakból merítettem és merítek is ötleteket a csináld magad munkákhoz, így szeretném tovább adni, hogy a saját alkotásaimból is lehessen inspirációt gyűjteni, ami azért valljuk be bitang jó érzés, és talán a legnagyobb elismerés. Meg persze ezzel a saját otthonomat is szépítgetem.

7. A “négy falból otthon” szlogened talán mind az üzleti vonalra, mind a követőid szemléletformálására is érthető. Ez a szlogen Ars Poeticád is egyben?

Így van, szerintem ebbe benne van minden. Sokak vágynak szép otthonokra, de azzal letudják, hogy nincs rá keret, pedig nem ezen múlik. Egy stílusos, megtervezett otthon nem feltétlen kerül többe, mint egy „összecsapott” enteriőr.

8. Család, két gyermek mellett hogyan alakult a pályád? Milyen megoldásokkal, átkötésekkel tudtál pályán maradni?

Pont a két gyermekem hozta számomra a nagy áttörést a munkában. Mindenképpen itthonról akartam dolgozni, és ez meg is valósult, most azt csinálom, amit mindig is szerettem volna. Mivel az építőipar elég ingoványos talaj, így azon belül szeretnék több szálon futni, hogy ha csökken a kereslet, akkor is talpon tudjak maradni.

9. Milyen terveid vannak a jelenre, jövőre nézve?

Már régóta dédelgetett álmom egy (vagy több) online letölthető információs anyag összeállítása. Az elsővel már elkezdtem foglalkozni. Szerintem egy egész jó témát találtam, amivel valóban sok embernek segíthetek akár több milliós veszteséget elkerülni. Persze a folyó munkák közepette nehéz haladni az anyaggal, de most az élet talán úgy hozta, hogy adott nekem időt erre is. Többet nem árulok el.:)

Home Staging, lakberendezés, DIY az otthonokban:
https://www.facebook.com/lakastuningeladasra/

http://otthongyar.blogspot.hu

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!