Palackposták Ráckevéről

Lokálpatrióta – Balassi József/Manna

Ismét találtam Ráckevén egy olyan helyet, melyet fontosnak tartok. Fontosnak tartok bemutatni. Fontosnak tartom a figyelem középpontjába helyezni. Egy hely, mely mellett nap, mint nap elautózunk, elsétálunk. Természetesnek vesszük jelenlétét, minthogy természetes, hogy van Ráckevén postahivatal, meg kis ABC. Azt gondolom, hogy sok dologgal vagyunk mi így. Amíg van, természetesnek vesszük, hogy van. Figyelmünk leginkább akkor terelődik az ehhez hasonlókra, ha esetleg bezár, megszűnik.

 Ennek a cikknek, interjúnak a legfontosabb célja, üzenete: hogy óvjuk, segítsük azokat a helyi vállalkozásokat, melyek szembe mennek a közönnyel, az átlagossal, a megszokottal. Jót közvetítenek, jót tesznek, a jó érdekében. Megmutatnak valami újat, kitartóan, még ha szélmalomharcra is hasonlít olykor a küzdelmük. Küldetéstudat és hit kell ahhoz, hogy éveken át fenn tudjon maradni olyasvalami, ami nem kommersz, nem átlagos. Szóval szeretném megismerni, és egyben bemutatni a ráckevei Manna Biobolt megálmodóit, tulajdonosait. Manna, mint helyi érték!

(Előszó: Ahogy már korábban is olvashattátok, az interjúim úgy készülnek, hogy egy személyes egyeztetést követően elkészítem a a vázlatot, megírom a kérdéseket, majd ezeket írásban továbbítom az interjúalany felé. Alapvetően beleírják a válaszokat a kérdésközökbe, de ettől eltérő szerkezet is előfordul. És ez a párbeszéd is most eképpen alakult. Szóval először a kérdések – mire is voltam kíváncsi – aztán egy kerek “válasz” beszámoló, mindezekre.)

 

  1. Köszönöm, hogy egy rövid bemutatkozás, beszélgetés után elfogadtátok a felkérésemet erre az interjúra. Kérlek, mutatkozzatok be és mutassátok be a Mannát is.
  2. Mióta vagytok vegetáriánusok? Milyen elmélet, szellemiség alapján tettétek le a voksotokat emellett a táplálkozási forma mellett? Ha a Manna egy küldetés, akkor mi a célja?
  3. Többször találkoztam már veletek, vagy a Manna más tagjaival környékbeli rendezvényeken. Standjaitok mindig telepakolva, hívogató ételekkel, melyek a megszólalásig hasonlítanak töltött káposztára, fasírtra, hurkára. Vannak, akik tudják, vannak, akik nem, hogy az általatok bemutatott ételek, alapanyagok mind vegán eredetűek. Kóstolás után persze mindez nem számít. Örülünk a dinamikus, finom ízeknek és a tudatnak, hogy most éppen nagyon egészségeset eszünk. Szóval: az ingyenes ételkóstoltatás mi célt szolgál? Elég hatékonynak bizonyul céljaitok elérésére?
  4. Boltotok mindenki előtt nyitva áll. De feltételezem, hogy alapvetően vagy betegséggel küzdők térnek be hozzátok, hogy gyógyulásuk érdekében másképp táplálkozhassanak, vagy az a néhány vegán helyi, esetleg vendég, akiknek életmódjukká vált ez a fajta táplálkozás. Főzőkörötökkel igyekeztek minél több embert elérni – jómagam is megfordultam ilyen alkalmakon -. Nem mondom, hogy nem volt megkapó, hiteles és meggyőző, amit ott tapasztaltam, de valami miatt mégis maradtam a „jól bevált ételeinknél”. Ti hogyan látjátok ezt a jelenséget? Mi okozza az elakadást abban, hogy az ember szépen lassan átálljon ezekre az egészségtámogató termékekre?
  5. Magamból, mint átlagemberből kiindulva, aki egyben képviseli a kisvállalkozói oldalt is, pontosan ismerem azokat a mechanizmusokat, csapdákat, falakat, melyeket nagyon nehéz legyűrni. Olyan blokkok, melyek átjárhatatlanná tehetik azt a kis szakaszt, ami a meggyőzéshez és a beláttatáshoz vezetheti a vásárlót, jövőbeli fogyasztót. Léteznek e szerintetek olyan megoldások, segítségforrások, melyekkel szilárdabbá és népszerűbbé tehetnék boltocskátokat?
  6. Kedvenc kérdés:

Könyv:

Író:

Film:

Idézet:

Úti cél:

“Kedves Julianna!

Nagyon szépen köszönjük a megkeresést. Igazán megtisztelő és örömteli a számunkra.

Ezen kívül igazán figyelemre és tiszteletre méltónak tartom azt a munkát amit Te végzel!

A bemutatkozáshoz abból kell kiinduljak, hogy mi akik a Manna mögött állunk mind hívő emberek vagyunk. Innen kell kiinduljak, mert csak innen érthető meg az egész tevékenység és történet.

Mi a Ráckevei Adventista Keresztény gyülekezet tagjai vagyunk. Ez is fontos, mert ha valaki esetleg utánajár, kik is az adventisták, hát elég hamar belebotlik abba, hogy az Adventisták fontosnak tartják az egészséges életmódot és többségében vegetáriánusok. Egyszer talán a National Geografic készített egy filmet, amely az egészséggel foglalkozott és amiben kiemelték, hogy az adventisták markánsan tovább élnek a világban, az életmódjuk következtében. De azért senki ne gondolja, hogy ha valaki úgy dönt,hogy adventista szeretne lenni, az együtt jár egy kötelezettséggel, miszerint vegetáriánus is lesz.

Magam részéről el kell mondjam, hogy sosem voltam nagy húsevő, nem is esett nehezemre lemondani róla. Ennek ellenére alkalmanként előfordul, hogy eszem, leginkább vendégségben és legföljebb szárnyast. Azt gondolom egyébként, hogy nem is ez a legfőbb probléma. Azt inkább abban látom, hogy a mai stresszel és időhiánnyal küzdő világunkban nem tudunk elegendő figyelmet fordítani a táplálkozásunkra sem és az egészségünkre sem. Általában megvesszük azt, ami a legegyszerűbb, gyorsan elkészíthető és talán még csak nem is gondoljuk, mennyi káros anyagot viszünk be a szervezetünkbe ezáltal. Gondolok itt például a tartósító és ízfokozó szerekre, a különböző adalékanyagokra, meg aztán arra is hogy az élelmiszeripar mára rendkívül tetszetős és ízletes termékeket tud előállítani abból, amit régen legföljebb a kutyáknak adtak oda, vagy kidobták. Szó szerint kell elképzelni azt, hogy ma a húsfeldolgozó üzemekben nincsen szemét. Mindent megetetnek velünk. Ez pedig nem a hasznunkra válik. Ráadásul nem egyszer hallom azt hölgyektől, akik aggódnak az uruk egészségéért, hogy majd megpróbálnak belecsempészni valami hasznosat az ételükbe, mert maguktól nem hogy nem jut eszükbe, de el is utasítják azt.

A probléma sokrétű tehát. Kívülről is kapjuk a mérget bőségesen, a szokásainknak is a rabjai vagyunk, ha tetszik, ha nem és ha még elég stresszesen is élünk, borítékolható, hogy 50 éves korunkra rendszeres adófizetőivé válunk a gyógyszeriparnak (a világ második legnagyobb ágazatának(első a fegyveripar)).

Nos a legjobb védekezés a gondolkodás elvét szem előtt tartva szeretnénk felébreszteni , felvilágosítani az embereket, átadni azt a szelet információt ami a mi kezünkben van. Azt hiszem, ha az ember egy kicsit beleássa magát ezekbe a dolgokba, eléggé motivált lesz ahhoz, hogy akarjon változtatni. De természetesen vevőink és kapcsolataink többségében azok közül kerülnek ki, akik már belekerültek valamilyen kellemetlen helyzetbe (betegség, allergia) és ennek a helyzetnek próbálnak megfelelni.

Így, hogy egy alternatív táplálkozási formát gyakorlunk, szerintem mindannyian több mint egy évtizede, már van elég tapasztalatunk ahhoz, hogy abból valamit meg tudjunk osztani másokkal is. Azt  kell mondjam, hogy a főzőköröket, kitelepüléseinket szeretetből végezzük, talán furcsa, de az a vágy hajt, hogy segítsünk az embereknek. Anyagi haszna nem összemérhető a befektetéssel.  A Manna is folyamatosan mínuszban van megalakulása óta, nem tudom meddig vállalja a tulajdonosi kör a támogatást.

A Mannával mint üzlettel igyekszünk kiszolgálni egyrészt az alternatív táplálkozást folytatók igényeit és a kényszerből másképp táplálkozók szükségleteit is. Gondolok itt a Paleo diétásokra, a glutén és laktózérzékenyekre és mindenkire, aki a bajára inkább gyógynövényes megoldást keres mint gyógyszert.

Fontosnak tartom megemlíteni, hogy igyekszünk szolgáltatást nyújtani, vagyis amikor csak tudunk tanácsot is adunk, nem csak az árut adjuk el. Szoktak is kialakulni jó beszélgetések és vannak akik örömmel veszik az ilyen segítséget is. Sok a pozitív visszajelzés. Persze van aki nem nyitott erre, azt is tiszteletben tartjuk.

Szóval visszatérve, ahhoz, hogy változtassunk a legnagyobb akadály minden esetben saját magunk vagyunk. De logikus is, mert mi motiváljon, ha nem vagyunk betegek, vagy még nem jöttünk rá, hogy az egész játék arra megy ki, hogy előbb utóbb betegek legyünk. Mondhatom azt, hogy egy elég kemény háború részesei vagyunk, csak ezt nem hagyományos fegyverekkel vívják.

A népszerűségnek nem tudom van-e más módja, mint hogy  megpróbálunk ismeretet terjeszteni, hátha elérünk egy kritikus tömeget, amikor Öngerjesztővé válik a folyamat. Addig széllel szemben vagyunk kénytelenek csinálni a dolgokat, mint ahogy kis városunk vezetése is hivatalosan elutasította a mi felajánlásunkat a segítségre.

Azért globálisan az egész munka mögött az a vágyunk áll, hogy az emberek szívébe megpróbáljuk Istent visszacsempészni. Azt az Istent aki minket Örömre, Békességre és Kiegyensúlyozottságra teremtett és aki mindent odaadott azért, hogy minket megmentsen, viszont a döntést a mi kezünkbe adta. Talán lépéshátrányból indulunk, de van lehetőségünk választani. Azt gondolom előbb utóbb mindenkiben fölmerül a kérdés, hogy mi végre vagyok itt a világban és hogy mi lesz ezután. A mi végre kérdésre mindenkinek magának kell megtalálni, vagy megkapni a választ, de hogy mi lesz ezután? Hitünk szerint két út közül választhatunk mindössze, és nincsen arany középút. Az egyik Isten útja és a Bibliában találunk részletes útleírást. Ez az életre visz. A másik út az, ami most talán kényelmesebbnek tűnik, de nem az életre visz. Ezek közül lehet választani.

Mindenkinek sok Áldást és Bölcsességet kívánok a döntéseihez!

Ui: A kedvenc kérdésekre adandó válaszok a fentiek értelmében:

Könyv:  Biblia

Író: Pál Apostol

Film: Imával nyert csaták (Nicelife.hu)

Idézet: Páltól: Élek Pedig többé nem én, hanem él bennem a Krisztus, amely életet pedig most testben élek, az Isten fiában való hitben élem, aki szeretett engem és Önmagát adta értem. Galata levél 2. fejezet. 20.verse

Úti cél: Mennyország”

 

(Zárszó: Őszintén remélem, hogy összességében sikerül beteljesíteni a kívánt célt: megismertetni, közelebb hozni, megértetni, összefüggéseiben láttatni. Kerüljünk tudatába annak, hogy városunkban elérhető élelmiszer kínálatot egy helyi kisvállalkozás színesíti, akik hitbéli, elvi, de mint kiderült racionális alapon is teszik ezt. Kínálnak termékeket, szolgáltatásokat, információkat. Üzleti alapon. Igen, mert ez egy bolt, a terméknek ára van. Nem üzleti alapon. Igen, mert meggyőződésből, segítő szándékkal – és higgyük el, hogy van ilyen – igyekeznek rámutatni az előnyeire ennek a táplálkozási formának. Az, hogy ők párhuzamosan egy vallási közösség tagjai, legyen “mellékes” tényező, ne akarjuk erre kihegyezni. Az elfogadás, empátia, lojalitás fontos emberi értékek, melyeket nem olyan népszerű gyakorolni. IQ és EQ kérdése. A Míves Sziget lokálptarióta szemlélete nem tesz különbséget ember és ember között vallási, politikai, származási és még sorolhatnám szempontok alapján. Hogyan él? Mit tesz? Hogyan teszi? Kikért teszi? Miért teszi? Ezek a fontos kérdések. Sosem szerettem a felszín kapargatását. Persze kényelmes, sikamlós pálya, azonnal közös nevezőre hoz embereket, rögtön kialakulnak a miniszövetségek, de rendkívül káros. Megérteni, elfogadni keményebb és melósabb folyamat. De vajon melyiktől leszünk többek? 🙂 )

 2300 Ráckeve, Kossuth Lajos u. 20.
 WEB: www.mannatarhaz.hu
 e-mail: info@mannatarhaz.hu
 Tel:30/544-2797, 20/401-202

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!