A szép kerámiák az egyik szívem csücske kategória. Talán mert többes funkciójuk van: gyönyörködtet a formájuk, színviláguk és remek használati tárgyak is egyben, tehát nemcsak a polcon nyújtanak örömet, hanem például ihatunk, ehetünk is belőlük. Többszöröződik, fokozódik az élmény. Következő interjúalanyomhoz szintén régi kapcsolat fűz. Akik ismernek, vagy jó a memóriájuk, emlékezhetnek korábbi boltocskánkra, amit 2009- ben nyitottunk és lányaink megszületéséig üzemeltettünk. Magdi az első kézműves beszállítóm volt. Bár a bolt fő profilja a bio és reformélelmiszer volt, mégis nagyon jól megfért egymás mellett a tiszta élelmiszer és a kézműves termék. Sőt, támogatták, kiegészítették egymást. Természetesen a Míves Sziget kínálatában is megjelennek Naszvadi Magdi kerámiái, úgyhogy ideje megismerkednünk vele is.
- Az első kérdés mindig a honnan-hová. Te honnan indultál és hogyan érkeztél el ahhoz a szakaszhoz, amikor is elindult fazekas, keramikus tevékenységed. Mindig is erre készültél, vagy a „véletlenek” sora terelt a pálya felé?
Egész gyermekkoromban vonzódtam a plasztikus anyagokhoz, amiket alakítani tudtam. Lehetett az sár, sógyurma, gyurma vagy akár tészta.14 évesen tudtam, mit szeretnék de tanáraim és szüleim azt javasolták, végezzem el a gimnáziumot, s ha utána is fazekas szeretnék lenni tanuljam ki ezt a mesterséget. Gimnáziumi éveim alatt megszerettem a latin és francia nyelvet, így errefelé orientálódtam. Keresztszüleim révén eljutottam egy fazekasműhelybe, és szó szerint megcsapott az agyag és a kemence jellegzetes szaga. Kaptam egy tömb agyagot, és elkezdtem szobrokat, képeket készíteni. Egy évvel később lehetőségem nyílt beiratkozni egy fazekas iskolába, ahol népi fazekasságot tanultam. Megszerettem a korongozást, de leginkább az edények díszítését kedveltem, kedvelem a mai napig.
Azt hiszem, mindig is fazekasnak készültem, a sors pedig megtámogatott a véletlenekkel, a lehetőségekkel.
2. Több éve tevékenykedsz hivatásodban. Mondhatni elég jól ismerem forma és színvilágodat. Ebből kiindulva, ha jól látom, vannak szakaszai az alkotói utadnak. Esetleg beavatnál bennünket ebbe a rejtélyes világba, ahol az érzések, érzelmek, megérzések, intuíciók és a belső hang vezérli a(z) (alkotói)cselekedetet? Jól gondolom, hogy ez így zajlik? Vagy teljesen másról van szó?
Népi fazekasként végeztem, ami bizonyos kötöttséget jelent díszítés és forma használatának tekintetében is. Magyarországon nagyon sok fazekas tájegység létezik, mindegyik stílusa jellegzetes.Pl tiszafüredi , mezőtúri, tatai, stb, és a határon túli magyar lakta vidékek ismert falvai, pl Korond, Vámfalu, Barcaújfalu. Pusztán szimpátia alapján választottam a barcasági díszítést, ami fehér alapon kobalt –kék mázzal van írókázva, igen sűrűn díszítve. Kedveltem az alföldi zöld mázas, áttört díszítésű tálakat, csali kancsókat is. Ezeket zsűriztettem, pályázatokra vittem.
Később alakult ki a mostani szín és formavilágom. Kedvelem a pasztell színeket, az apró mintákat. Kezdetben többféle színnel és mintával dolgoztam, a vevőközönség azonban egyértelműen a csipkebogyós és virágos mellett „voksolt”.
A szobrok, táblaképek melyek májusi kiállításomon voltak láthatóak valóban érzések, belső hangok alapján születtek.
3. Fiatalon, egyedül kezdtél bele a kézművességbe. Mára már egy növénybarát férjjel és két helyes kislánnyal bővült a „családi állapotod”. Ezek a tényezők, körülmények, ami az állapotváltozással jár, hogyan befolyásolták a munkádhoz, alkotáshoz való viszonyod? Az alkotás hol helyezkedett/helyezkedik el és milyen szerepet töltött/tölt be családos életedben?
Két pici gyerek mellett nagyon nehéz volt folytatni ezt a fajta munkát, még segítséggel is. Kiestem a „körforgásból”, nem tudtam vásárokba járni.4 év óta idén mentem először többnapos vásárba, és úgy éreztem magam, mint aki életében először vesz részt ilyenen. Kicsit úgy érzem, mintha újra kellene kezdenem a „karrierem”. Ez alatt az időszak alatt rájöttem, mennyire fontos nekem ez a fajta munka, az alkotás mely –ha fizikailag le is fáraszt- lelkileg mindig feltölt.
4. El tudod képzelni, hogy életeden át ívelő tevékenységed legyen a fazekasság, vagy van más terület is, ami vonz, érdekel?
A célom az, hogy életem végéig fazekas maradjak, mindig is hivatásomnak tekintettem, nem pusztán szakmámnak. Emellett grafológiával szeretnék foglalkozni, érdekel az emberi lélek, s annak működése.
5. Jól tudom-e, hogy jártál az El Camino-n? Mesélsz erről nekünk egy kicsit?
Igen, 2009ben jártuk végig férjemmel, St Jean Piéd-de-Port-tól Santiagóig. Csodálatos út. Számomra a legnagyobb tanulsága az, hogy az ember valóban képes túllépni a saját határait, erősebb, többet bír mint önmaga gondolná.
6. Munkáid közül melyikre vagy legbüszkébb? Van e kedvenced, illetve a vásárlóközönségednek melyek a top termékei?
Legbüszkébb a Pipacsaim című kiállítás kerámiáira vagyok. A vásárlók kedvencei egyértelműen a cicás bögrék.
7. Kedvencek kérdés:
Úti cél: Róma, Párizs
Hobby: a munkám, tánc
Nagyon sok könyvet,filmet szeretek, nem tudnék meghatározni kedvencet, még stílust se. Lelkiállapot függő.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: