Jól megfigyelhető, hogy kézműves beszállítóim jó része kacskaringós ösvényeken keresztül jutott el mai hivatásához. Jó néhány civil foglalkozás, másfajta vállalkozás útvesztőinek bejárása után, egyszer csak, hogy hogy nem, utat tört magának a felismerésbe csomagolt (kreatív) affinitás. Következő interjúalanyom is szakasztott így járt, erről mesélt még a múlt héten, amikor elhozta hozzám puha, színes, részleteiben és teljes terjedelmében is varázslatos alkotásait. És hogy ne csak én gazdagodjak a tapasztalataival, meglátásával, íme itt az interjú. Remélem Szemléletváltás elősegítő lesz ez a néhány sor. Mert nagyon VáltaTni akarunk. Szemléletet. És képzeletbeli belépőjegyet a kézzel készített tárgyak, lélekkel megtöltött darabjainak világába. Balázs Ágnes Kornélia.., és tessék!
Igen! Mint bevezetődben is említetted, kacskaringós úton jutottam arra a döntésre, hogy immár hivatásként űzzem azt a tevékenységet, amit mindig is szerettem, ami eddig csak a hobbim volt. Már gyerekként és fiatal felnőttként is meghatározó szerepet játszott életemben a varrás , és bevallom az összes kézműves tevékenység. Szerettem és ma is szeretek kézműves vásárokba járni, megcsodálni az alkotók által készített tárgyakat. Lányom születése után megpróbáltam gyermekruha tervezéssel, kivitelezéssel foglalkozni, de az akkor éppen hanyatlóban lévő textilipar nem biztosított megfelelő alapanyagot, a külföldi beszerzési források pedig még elérhetetlenek voltak. Így ez a tevékenység megmaradt hobbinak. Aztán, már vagy 10 éve kezembe került Halász Edit Mesés foltvarrás című könyve, és megfogott a kivitelezés minősége, az anyaghasználat sokszínűsége, a precíz, aprólékos munka, és azt mondtam: “Ez az én utam. Nekem ezt kell csinálnom!” Kezdtem utána járni az alapanyagoknak, a technikának. Eleinte nem is árultam a termékeimet, csak pakolásztam ide-oda az elkészült dolgokat, vagy elajándékoztam a családnak, ismerősöknek. Egy szigetszentmiklósi web áruház tulajdonosa biztatására kezdtem neki az árusításnak.
Hát, kategóriát nehezen tudnék konkrétan meghatározni. Talán a” textilből készült” meghatározás takarná be az összes termékemet, ugyanis mindenevő vagyok. A apró tűnemez figurától a babáig, a pici kapcsos pénztárcától a táskáig. a patchwork terítőtől a falvédőig, mindent készítek ami textilből van. Ehhez jönnek még a gravírozott húsvéti tojásaim, ami egy külön kategória lenne.
Minél apróbb, annál jobb! Bármi, ami pici, aprólékos és sok kézi varrással készül. Ezektől nagyon nehéz megválnom.
Valóban szeretem a részletek alapos aprólékos kidolgozását, szeretek minőségi anyagokból dolgozni. Nagy anyaggyűjtő vagyok, imádom a szép gombokat, textileket. A hobbim egyben a munkám is, és ez sokat segít abban, hogy a termékeimet a lehető legnagyobb gonddal készítsem el. A tökéletesség érdekében állandóan tanulok,(a saját hibáimból is!), igyekszem fejlődni. Azt szeretném elérni, hogy a megrendelőm, a vásárlom elégedett legyen.
A vásárlási szokások megváltozása, a tömegesen, sokszor milliós darabszámban előállított termékek (hozzáteszem: sokszor nagyon hamar a kukában landoló, rossz minőségű darabok) megjelenése a piacon, azt eredményezte, hogy a kézzel készített, kis darabszámban ( ami legtöbb esetben “egy” darab!!) előállított termékek árát a vásárlók magasnak találják. Legtöbben nem is tudják mennyi munka, hozzáértés, tapasztalat, gyakorlat, kiváló alapanyag, van abban a termékben, amit a kezükbe vesznek. A termékhez való hozzájutás arctalan. Nem látják az alkotót benne, csak a tárgyat. És valóban a tömegáruhoz képest egy kézműves termék többe kerül, és ahhoz hogy ne azt mondják “drága”, szemléletváltás kell.
Konkrét példát is kértél tőlem, hogy egy takaróm, babám mennyi idő alatt készül el. Erre azt tudom neked mondani, amit egy idős hölgynek is mondtam, mikor a babáimat nézegette, és ugyanezt kérdezte. Mindig sokkal több időt vesz igénybe egy-egy darab elkészítése, mint amire én gondolok. Törekszem arra, hogy a termékeim precízen elkészített, olyan darabok legyenek, amelyeket bátran kitehetek egy kézműves vásárban, vagy akár egy virtuális kirakatba, ez pedig nagyban időfüggő.
Nagyon sokszor készítek személyre szabottan textil termékeket. Vannak olyan megrendelőim, akik kifejezetten azért keresik termékeimet, mert egyediek, válogatott, gyönyörű, bátran mosható, minőségi textilekből készülnek. Esetleg már hónapokkal előtte készül arra, hogy családtagját, barátnőjét vagy akár saját magát meglepje. Ilyenkor tervezünk, számolunk, egyeztetünk. Aztán elkészül a darab. Tetszik. Aztán néhány hét, hónap múlva újból csörög a telefon. Azért mert az előző tetszett, kipróbálta, és tényleg azt kapta, amit szeretett volna, és Ez az Övé, hiszen Neki készült.
Ha pedig van “értéke” egy tárgynak, arra mindig jobban vigyázunk, mint a könnyen megszerzett olcsó bóvlira.
Hát ez nem kérdés. Talán még a futás
Film: Misszió
Könyv: Kis herceg
Író: Marry Higgins Clark
Idézet: „”Álmok síkos gyöngyeit szorítsd, ki unod a valót,
Hímezz belőlük fázó lelkedre gyöngyös takarót.” (Babits: Húnyt szemmel)