Egy nagyon kedves házaspár bemutatás van soron, a beszállítói, partneri körömből. Már nem először készítjük elő az együttműködésünket, hiszen 2009-ben, a BioPorta Bio és Reformélelmiszer boltunkban is helyet kaptak fajátékaik. Árukapcsolás vagy a hasonló rezgésű dolgok egymás mellé rendelése? Bárminek is nevezzük, megadta az igazi hangulatát, egyedi karakterét a boltunknak ez a párosítás. Attila és Tündi személyében a hétköznapitól jó értelemben eltérő személyiségeket és szemléletet ismerhettem meg. Honnan is kezdjem: egyszerűek, tiszták, szerethetőek, értékközpontúak. Szeretnek és tudnak nagyokat álmodni, de képesek és tudnak az élet adta helyzetekhez rugalmasan igazodni. Dolgosak. Két kézzel készítenek fajátékokat, építenek-javítgatnak családi házat, művelnek kertet. Családcentrikusság, szeretet,hit, közös elképzelések a közös úton. Ezek az igazi erősségeik. Hitükben osztozom. Mert szép és jó, amit csinálnak.
- Önkéntelenül is többes számban kérlek fel benneteket a bemutatkozásra. A Yart fajáték alapvetően Attilához, Attila kezeihez tartoznak, de a több éves ismeretségünk és üzleti kapcsolatunk alatt azt tapasztaltam, hogy Tündi nélkül nem lenne ez kerek egész. Szóval ki hogyan indult vagy kapcsolódott be a Yart történelembe?
1997-ben megálmodtam, hogy céget alapítok. Az öcsémmel kezdtük, de ő nem osztotta a lelkesedésemet. Biatorbágyról Üllőre költöztem, hitelt vettem fel, de elbuktam így keveredtem Szigetújfaluba egy romos parasztházba 2001-be. Tündivel ekkor ismerkedtem meg. Nálam kezdett dolgozni barátnőjével, de végül ő nemcsak a játékba lett szerelmes. Ő volt az egyetlen aki látott benne fantáziát a családomból. Támogatott és inspirált még a hanyatlás időszakában is.Azóta együtt csináljuk, bár ő már kicsit kiszorult a műhelyből mióta megszülettek a gyerekek.
- Attila! Miért pont a fa? Ki, mi inspirált arra, hogy egyrészt ezt az alapanyagot használd és gyermekjátékokat készíts belőle?
Eredeti szakmám asztalos. Szüleim és nagyszüleim látták meg bennem az alkotókészséget. Nagypapám kovácsmesterségét már nem tudtam megtanulni, mert mozgássérült volt. A fát pedig könnyű megmunkálhatósága illata és sokfélesége miatt szeretem.
- Játékaid designja, megjelenése, formavilága egyszerű, naturális. Színek csak nemrégiben jelentek meg néhányukon. Mondhatni teljes ellentéte a klasszikus fajátékoknak, ha ezt az aspektust nézzük. Mivel indokolnád alkotói döntésed, azaz ezt a kivitelezési formát?
Nekem ez tetszik, az egyszerűség híve vagyok. A világból pont ez az egyszerűség hiányzik. Festeni is csak az “Internetes gyerekek” miatt kezdtem (tankok) A fa szépsége önmagában is elég kellene, hogy legyen.
- Mi az üzenete munkásságodnak? Beszélgetéseink alapján úgy érzem, hogy van benne egy adag küldetéstudat.
Igen a célom, hogy én legyek Magyarország Uniquma a játékszakmában. Munkásságomat már tanítják a Soproni Faipari Egyetemen. Célom az hogy fenntartsam tanítsam és továbbadjam ezt a kihalt szakmát.
- Alkotásaidat ismerve látszik, hogy többféle témát is feldolgozol, a tervezés, játékkészítés során. Számomra érdekes, hogy a babákon, kiegészítőkön túl erős hangsúlyt fektetsz a fiús játékokra is. Sőt különböző fegyvernemek, harci járművek is megalkotásra kerülnek, korhűen, és az eredeti design-nak megfelelően. De közel áll hozzád a régi – retro – járművek megalkotása, de akár bibliai téma kivitelezése is, mint a Noé bárkája. Mesélj nekünk erről, hogy választasz témát. Vagy a téma választ téged?
Először babajátékokkal kezdtünk, de az mára nagyon háttérbe szorult. Mivel katonacsaládból származom, és a családom történelmi múltja is inspirál elkanyarodtam a harcművészetek felé, ezzel tanítva is a gyerekeket különböző kultúrák harcmodorára. Plusz próbálok olyan mesevilágbeli dolgokat elő venni amivel még mások nem próbálkoztak és egyedi ( kacsalábon forgó palota )
- Több évig állandó kiállítás keretein belül is megtekinthetők voltak játékaitok. Mesélnétek erről részletesebben?
2008 óta a várpalotai Thury várban láthatóak a makettjaim. Még mindig ott vannak, bár kicsit rögös az együttműködés a sok vezetőváltás miatt. Fő célom, hogy egyszer a falumba hozhassam látványosságként. Ezen még dolgoznom kell.
- Tündi! A te szereped feleségként, anyaként személyes tapasztalataim alapján egyrészt fokozódik, másrészt kiteljesedik Attila vállalkozásában, a Yart termékek menedzselése terén. Milyen pluszt ad neked ez a helyzet, esetleg milyen nehézségei vannak ennek a sokrétűségnek?
Néha úgy érzem nehéz 2 kisgyerek mellett foglalkozni a céggel. Másrészt viszont teljesen megváltoztatott. Életcélom lett a szervezés más témákban is. Most épp egy otthonoktatós csoportot szervezek.
- Hogyan látjátok a Yart játékok és egyáltalán a kézműves piac jövőjét? Miben látjátok a lehetséges megoldásokat?
10 éve is azt mondtuk, hogy majd 10 év múlva jobb lesz. Folyton keressük a lehetőségeket, de nem az internet világába. Inkább a szolgáltatások és az oktatás irányába próbálunk elmenni. A hagyományos kézművesség sajnos ma nem érték, haladnunk kell a korral.
- Végezetül a kedvencek kérdés sor mindkettőtöknek:
Attila
Film: Életrevalók
Könyv: A várak
Vers : Petőfi :Nemzeti dal
Hely: Gyergyói-medence
Idézet : Veni, vidi, vici –Jöttünk láttunk győztünk.
Tündi
Film: Ház a tónál
Könyv: A fantom
Vers: Shakespeare 75. szonett.
Idézet: Aki még sosem követett el hibát, valószínűleg még sosem próbált semmi új dolgot.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: